انواع نهال سماق

 

نهال سماق

 

قیمت سماق گياهي است از خانواده Anacardiaceae (پسته)و نام علمي آن Rhus Coriaria . L  مي باشد. گیاه سماق بصورت درختچه یا درخت های کوچک و به ارتفاع 3-5 متر می باشد که ساقه یا تنه متعدد، دارای شاخه های فراوان و منشعب به رنگ متمایل به سفید است. برگ سماق مرکبشانه ای بوده و از 5-7 جفت برگچه پوشیده از کرک و بدون دمبرگچه، بیضی با دندانه های نامنظم در حاشیه، روي برگ سبز مات و زير برگ روشنتر و در پائيز برگها سرخ و يا حنايي ميشود و هر برگچه آن در حدود ۳-۷ سانتي‌متر طول دارد.

گل بسیار کوچک، سبز فام، نر ماده و تک جنس، مجتمع در خوشه های مرکب، انتهایی و متراکم و حنايي رنگ است و در حدود 10 سانتي متر طول دارد.

فروش نهال سماق میوه سماق به صورت شفت کرکدار، مدور، قلوه ای شکل و نافدار که رسیده آن به رنگ سبز متمایل به زرد و یا قرمز رنگ می باشد.سماق دارويي داراي سه گونه صنعتي- فرانسوي- امريكايي است و سماق صنعتي،از تنه آن صمغي اخذ مي‌شود بنام لاك ژاپن.سماق معطر از انواع سماق است كه در امريكاي شمالي و آرژانتين بدست مي‌آيد.
سماق آن نيز سه نوع است در آمريكا و ژاپن در امريكاي شمالي  و در برزيل كه نوع دوم و سوم آن ايجاد خارش جلدي و ناراحتي پوستي مي‌نمايد.

اجزاء سماق: پس از جدا كردن ميوه‌ها از ساقه خوشه‌اي آن را بهم سائيده و در اثر اين سايش پوسته قابل مصرف جدا مي‌شود. امروزه به وسيله آسيا پوسته از هسته جدا مي‌شود پس از الك كردن و جدا كردن دانه‌ها پوست ترش قابل مصرف مي‌باشد.

این درختچه در مناطقی که 0 - 350 میلیمتر بارندگی سالیانه داشته باشد رشد می کند، در خاکهای کمی اسیدی یا خنثی با ( PH=5 - 7 ) بهتر رشد می کند.

آب و هوای گرم و خشک را می پسندد، گیاهی نور پسند بوده و غیر مقاوم به سایه است، مقاوم به آفات و امراض بوده، اگر در اثر کم آبی خشک شود با مختصر رطوبت ایجاد پاجوش می کند و در صورت سرمازدگی ساقه های جدید ایجاد می کند.

خرید نهال سماق درست است که یک گونه جنگلی به شمار می آید اما امروزه در منطقه هوراند (اهوراند) واقع در آذربایجان شرقی و برخی مناطق کشور به صورت باغ کشت می شود و برداشت آن در اوایل شهریور ماه صورت می گیرد.

روش های تکثیر این درختچه به صورت پاجوش، بذر و قلمه ساقه و ریزوم بوده؛ بهترین روش پاجوش است که در پاییز یا آخر زمستان پاجوش را با ریشه از گیاه مادر جدا کرده و در محیط جدید کشت می کنند. 

 

نهال سماق امریکایی

درختچه به ارتفاع 1.5الی 3متر

نام: سماق امریکایی
منشا: کشور امریکا
زمان رسیدن میوه: اواسط مرداد
عمر اقتصادی: 40 سال
رنگ شکوفه گل: زرد-سبز
تکثیر: بذر-قلمه
تحمل سرمای زمستانی: -40c الی50c

توجیه اقتصادی : سال پنجم به بعد حدود 10کیلوگرم

رنگ محصول قرمز

 

 

نهال سماق ایرانی-سماق کوهی

درختچه به ارتفاع 3الی 5متر

نام: سماق کوهی
منشا: کشور ایران
زمان رسیدن میوه: اواسط شهریور
عمر اقتصادی: 30 سال
رنگ شکوفه گل: سبز
تکثیر: بذر-قلمه
تحمل سرمای زمستانی: -30c الی45c

توجیه اقتصادی : سال ششم به بعد حدود 15کیلوگرم

رنگ محصول قهوه ای

 

 

هسته سماق-ارقام سماق-ارقام تجاری سماق-فروش نهال سماق-خرید نهال سماق-انواع نهال سماق-بهترین رقم سماق-فروش بذر سماق -خرید بذر سماق-بهترین نوع نهال سماق-قیمت نهال سماق -پرورش سماق-تکثیر درخت سماق-نهال سماق پاکوتاه-انواع سماق پا کوتاه-خرید نهال سماق پاکوتاه-فروش نهال سماق پاکوتاه-ارقام سماق پاکوتاه-اسم انواع سماق-انواع سماق-لیست قیمت انواع نهال سماق-فروش نهال اصلاح شده سماق-خرید نهال اصلاح شده سماق-فروش نهال سماق در تهران-فروش نهال سماق در کرج-فروش نهال اصلاح شده سماق در تهران-فروش نهال اصلاح شده سماق در کرج-ارقام نهال سماق-فروش نهال سماق از مرکز تحقیقات کرج-میزان محصول درخت سماق-بهترین نوع سماق-درخت سماق-فروش نهال سایز بزرگ سماق-فروش نهال بن دار سماق-فروش درخت سماق-خرید نهال سایز بزرگ سماق-خرید نهال بن دار سماق-خرید درخت سماق-نهالستان سماق-مرکز فروش نهال سماق-پرورش نهال سماق-فاصله کاشت درخت سماق-زمان هرس درخت سماق -پرورش درخت سماق در گلدان-نیاز آبی درخت سماق-نگهداری درخت سماق در گلدان-نیاز آبی درخت سماق-قلمه زدن درخت سماق-انواع سماق در ایران-نحوه نگهداری درخت سماق-کاشت هسته سماق-درخت سماق زینتی--قیمت سماق-قیمت نهال سماق-سماق و لاغری-نهال سماق شناسنامه دار-تکثیر درخت سماق-فصل برداشت سماق-نحوه کاشت درخت سماق-روش کاشت درخت سماق-درخت سماق-آموزش پیوند زدن درخت سماق- هرس درخت سماق-سمپاشی درخت سماق-بیماریهای درخت سماق-نگهداری درخت سماق-تقویت درخت سماق-عمر درخت سماق-باغ سماق-کاشت سماق در خانه-زمان کاشت نهال سماق-احداث باغ سماق-قیمت سماق-نهال سماق-خرید نهال سماق-ارقام نهال سماق-شکوفه درخت سماق-علت ریزش میوه سماق-فاصله کاشت درخت سماق-عکس درخت سماق-میزان باردهی درخت سماق-ارتفاع درخت سماق-میزان باردهی درخت سماق-بهترین زمان کاشت نهال سماق-میزان باردهی درخت سماق-آبیاری درخت سماق-نام انواع سماق-بهترین نهال ازگیل-قیمت نهال ازگیل پیوندی-مشخصات ازگیل پیوندی-قیمت نهال ازگیل-فروش نهال ازگیل-درخت ازگیل دیرگل-کاشت دانه ازگیل-کاشت درخت ازگیل-میزان باردهی درخت سماق-انواع درخت سماق-قیمت نهال سماق اصلاح شده-سماق میوه کدام فصل است-قیمت سماق خشک-انواع نهال سماق در ایران-قیمت نهال سماق -نهال سماق دیم-فروش نهال سماق دیم-خرید نهال سماق دیم-انواع نهال سماق دیم-فروش نهال سماق-باغ سماق-قیمت نهال سماق-قیمت نهال سماق-روش تکثیر درخت سماق-انواع درخت سماق-آفات درخت سماق-درخت سماق کوهی-نام میوه درخت سماق-درخت سماق در جدول-میوه درخت سماق در جدول-